Přeskočit na obsah

Odkud jsem přišla

Odkud jsem přišla

“Když někam přijdu, tak se potřebuji zorientovat, jak to tam chodí. Jaká jsou tu pravidla.”

Tuhle citaci jsem si vypůjčila z jedné moc zajímavé knížky, která se jmenuje Devět tváří člověka aneb rozvoj a růst s enneagramem, kterou napsala Eva Velechovská. Pokud jste o enneagramu ještě neslyšeli, jde o různých devět základních způsobů, jaké vzorce člověk používá pro dosažení a naplnění svých potřeb. Využívá se třeba v rámci emoční inteligence.

Proč to ale zmiňuji? Protože tahle jedna větička dokonale vystihuje nastavení mé mysli a moji osobnost. A oboje se naprosto dokonale promítá i do práce, kterou dělám.

Pomáhám totiž podnikatelům se zorientovat v tom, co se u nich v byznysu děje, nastavuji pravidla, procesy, nástroje a kontrolní mechanismy. A můžu s tím pomoci i vám. Jsem tady, abych udělala ve vašem podnikání pořádek.

Zpětně jsem si to uvědomila a propojilo se mi to po jedné moc zajímavé zkušenosti, kdy mi byla nabídnuta práce na jednom projektu v korporátní firmě. Jeden z mých “aha” momentů. Můj první rozhovor po nástupu do projektu proběhl přibližně takto:

“Dobře, chápu, co bude mým úkolem. Teď mi jen prosím řekněte a ukažte, kde v celém tom procesu jsem já, moje práce, od koho si mohu vzít podklady a komu odevzdám výsledek svého úsilí.”

Jak jednoduché. 🙂

Ostatně v korporátu jsem si za celé své 14leté působení vyzkoušela práci na spoustě projektů, které se čas od času alespoň částečně co do obsahu opakovaly: sledování a plnění marketingových plánů, tvorba reklamních kampaní a katalogů, sledování rozpočtů pro kampaně, komunikace s importéry nebo klienty v rámci péče o zákazníky a tak podobně.

Moje perfekcionistická povaha se začala formovat, jak jinak, v dětství. Nemá smysl se o tom moc rozepisovat, prostě jsem chtěla být dokonalá. Pro své rodiče. Samozřejmě jsou naprosto úžasní! Na jednu stranu je to dobrý vklad, protože mi moc nejde dělat věci polovičatě a snažím se je doladit do nejmenších detailů. Na druhou bych řekla, že perfekcionismus nemá nikde svůj strop, takže touha po dokonalosti může člověka totálně zničit. Obzvlášť v situaci, kdy čekáte na ocenění od svého okolí, které nepřichází a nepřichází. Nicméně pořád je to jen pocit, který člověk nosí ve své hlavě. To ocenění zvenku nemusí přijít vůbec nikdy a je dobré se s tím smířit.

Jak se v praxi projevuje moje orientace na procesy?

Všímám si, co se v podnikání děje, jaké v něm probíhají pravidelné činnosti, jak jdou za sebou kroky v rámci konkrétní činnosti, proč jdou za sebou zrovna takto, jestli může činnost probíhat jinak, efektivněji.

Zajímá mě, a pro efektivní podnikání je podle mě dobré vědět, kde v konkrétním procesu se daný člověk nachází. Od koho si práci bere, v jaké podobě je její výsledek, co on sám má udělat a jakou hodnotu k předchozímu výsledku přidat, v jakých termínech, v jaké kvalitě, v jakém rozsahu, až do fáze, kdy odevzdává výsledky svojí práce zase někomu dalšímu v navazujícím procesu. Pomáhá to vyjasnit kompetence, zodpovědnost i pravomoce. Snáze se práce deleguje na další členy týmu.

Mít zmapované procesy je zároveň perfektní příležitost uvidět, co se kde děje. Můžeme společně s klientem ten proces sledovat, analyzovat, můžeme se na něj s odstupem podívat a najít i rezervy, které se v něm skrývají.

Dělat z chaosu pořádek mě baví.

Uvědomila jsem si to, když jsem dávala do pořádku klientská data u jedné z mých klientek. Sestavila jsem pro ni kompletní klientskou databázi s osobními kartami, zmapovala proces komunikace s klienty v kurzech a vytvořila nástroj, pomocí kterého tu komunikaci sleduje. Připravila jsem kompletní sestavu e-mailové korespondence, která probíhá v jednotlivých fázích komunikace. Dneska této klientce běhá organizace kurzů jako po drátkách.

Mapuji pro své klienty procesy, které probíhají ve firmě, vytvářím návody, podle kterých může pracovat například asistentka. Vymýšlím různé nástroje, které podnikání zjednoduší a zpřehlední. Což by ostatně mohla potvrdit další z mých klientek.

Pořádkumilovnost a perfekcionismus jsou jedny z mnoha vlastností mé osobnosti. Nicméně budu upřímná. Po narození našich dětí jsem se naučila je v soukromém životě krotit. Přinutil mě k tomu pud sebezáchovy. 😉 Což ale neznamená, že totéž dělám při práci. Naopak, to nejlepší z nich do ní promítám.

A to všechno dělám proto, abyste mohli efektivně pracovat se svým časem, nemuseli se věnovat činnostem, které se stále opakují, mohli je delegovat, a soustředit se tak na vydělávání peněz.

Zajímá mě, jak to máte u vás ve firmě vy. Víte přesně, co se kde děje? Pokud by se cokoli stalo a nemohl by nějaký člověk svou práci dál dělat, jste schopni rychle zareagovat a zaučit někoho jiného?

Chcete se podívat na zoubek činností, které ve vašem podnikání probíhají? Napište mi na e-mail michaela@treglova.cz. Podíváme se na ně společně a vytvořím pro vás systém, který vám byznys zjednoduší a zpřehlední tak, že se budete moci věnovat jeho dalšímu rozvoji a vydělávání peněz.

Vaše pořádkumilovná

Míša Tréglová


Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *